پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
شعار سال زیر پورتال ها
   
 
  • کاهش فوت ناشی از برق گرفتگی در استان ایلام

   کاهش فوت ناشی از برق گرفتگی در استان ایلام

   کاهش فوت ناشی از برق گرفتگی در استان ایلام

   در شش ماهه سال جاری 2 نفر در استان ایلام بر اثر برق گرفتگی جان خود را ازدست دادند.

   به گزارش روابط عمومی، در شش ماهه اول سال جاری 2 نفر در اثر برق گرفتگی جان خود را ازدست دادند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته (4 نفر) با کاهش همراه بود. ایلام در میان دیگر استان های کشور پایین ترین آمار فوت ناشی از برق گرفتگی را به خود اختصاص داده است.
   اغلب تلفات برق گرفتگی به دلیل ناآشنایی با اصول پیشگیری است.
   بررسی های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که اغلب این حوادث به دلیل عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و نیز بی توجهی به اصل کلی برق گرفتگی( یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین) رخ می دهد.
   فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی کند و جریان برق بسیار اندکی ـ در حد 100 میلی آمپر ـ در صورت عبور از بدن ما، با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می شود، در حالی که فیوزها با جریان ده ها و حتی صدها برابر این میزان هم از کار نمی افتند. به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می کنند و نمی توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.
   از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می کند.
   برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار محتمل تر از محیط های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است. از خشک بودن دست خود هنگام استفاده از وسایل برقی اطمینان داشته باشیم لذا اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث کمک خواهد کرد.
   همچنین به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش های عایق خشک استفاده کرده و مطمئن باشیم که زیر پا و محدوده اطرافمان مرطوب نیست.علاوه بر این مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند.
   برخی توصیه های عمومی برای پیشگیری از برق گرفتگی

   هنگام تعویض لامپ، کلید، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی شود که برق از طریق کنتور (فیوز) قطع شده باشد.
   استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط هایی با رطوبت بالا همچون حمام توصیه نمی شود و حتی الامکان بهتر است هیچ انشعاب برقی در این نوع محیط ها وجود نداشته باشد و روشنایی از خارج تامین شود. تحت هیچ شرایطی از بخاری یا اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده نشود.
   هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آن خوداری کنید.
   هیچگاه سیم برق دار را از زیر فرش یا موکت عبور ندهید زیرا ممکن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه ببیند و حالت عایقی خود را از دست بدهد.
   هنگام تمیزکردن دیوار ها و لوازم برقی مواظب باشید کلید هاو پریز ها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی است و در صورتیکه وارد کلید ها و پریز ها شود خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت.
   هنگام سوراخکاری دیوارها به منظور نصب ساعت دیواری، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم کشی برق صدمه وارد نشود.
   اگر پریز های برق در ارتفاع پایینی از دیوار ها قرار دارد (کمتراز ۱۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر) لازم است آنها به وسیله درپوش های ایمنی که به همین منظور ساخته شده است مسدود شوند.


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: